hello world!

Osoby z demencją mają również upośledzony zmysł węchu

Osoby z demencją mają również upośledzony zmysł węchu

Na przykład ograniczanie hałasu do minimum lub słuchanie delikatnej muzyki może zmniejszyć stres podczas odpoczynku lub wykonywania prostych czynności. Ponadto zachęcaj do świeżego powietrza, światła słonecznego i ćwiczeń, wychodząc codziennie z ukochaną osobą, jeśli pozwala na to pogoda.

Chociaż każda osoba z demencją jest wyjątkowa pod względem stopnia pogorszenia funkcji poznawczych, może nadal cieszyć się codziennymi czynnościami i specjalnymi wydarzeniami, jeśli Ty, jako jej opiekun, rozważysz przemyślane planowanie. Osoby na wcześniejszych etapach nadal będą mogły uczestniczyć przy minimalnych trudnościach, podczas gdy osoby na środkowych i późniejszych etapach będą wymagały bardziej dostosowanego planu.

Optymalizacja codziennej praktyki zdrowego stylu życia, która obejmuje poprawę diety, płynów i odpowiedniego odpoczynku, może również zwiększyć prawdopodobieństwo, że planowana aktywność przyniesie korzyści fizycznemu i psychicznemu samopoczuciu bliskiej osoby.

Chociaż utrata apetytu może być powszechna u osób starszych, dla osób z demencją może stanowić dodatkowe wyzwanie.

Kluczowe dania na wynos:

 • Utrata apetytu jest powszechna u osób starszych z powodu zmian w mózgu.
 • Znajoma żywność lub tradycyjna żywność często poprawia apetyt u osób z demencją.
 • U osób z otępieniem wraz z innymi zmianami w mózgu zaburzenia węchu i zaburzenia połykania powodują utratę apetytu.

Utrata https://alkotox-official.top/ apetytu może prowadzić do niezamierzonej utraty wagi i niedożywienia. Kiedy organizm nie otrzymuje odpowiednich składników odżywczych, nasilają się objawy behawioralne związane z demencją.

Co powoduje utratę apetytu?

Utrata apetytu jest częstym objawem obserwowanym u osób starszych. Za utratę apetytu odpowiedzialnych jest kilka zmian fizjologicznych. Percepcja smaku pogarsza się z czasem, gdy kubki smakowe ulegają degeneracji. W przypadku osób starszych bez naturalnych zębów żucie pokarmu może być trudniejsze, co również wpływa na percepcję smaku.

Osoby z demencją mają również upośledzony zmysł węchu. Może to sprawić, że jedzenie będzie mniej apetyczne. U osób z demencją często obserwuje się zaburzenia jedzenia i połykania. Pozostawienie tych objawów bez opieki może spowodować dalsze pogorszenie stanu zdrowia bliskiej osoby.

Inne powiązane objawy

We wczesnych stadiach demencji możesz nie zauważyć żadnych objawów utraty apetytu. Jednak wraz z postępem choroby aż 81% osób z demencją doświadcza zaburzeń odżywiania.

 • Apetyt. Możesz zauważyć silniejszy lub słabszy apetyt.
 • Łykanie. Osoby z demencją często mają trudności z połykaniem płynów i ciał stałych. W otępieniu naczyniowym pacjenci są również narażeni na wysokie ryzyko zachłystowego zapalenia płuc z powodu zaburzeń połykania.
 • Kaszel. Ludzie mogą kaszleć i krztusić się, gdy wkładają jedzenie do ust.
 • Nie do żucia. Możesz zauważyć, że ukochana osoba wkłada jedzenie do ust bez żucia.
 • Słodkie zęby. Osoby z demencją często preferują słodkie produkty, takie jak cukierki.
 • Depresja. Utrata zainteresowania jedzeniem może prowadzić do objawów depresji, takich jak smutek, złość, zaburzenia snu i zmęczenie.
 • Mocne smaki. Twoja ukochana osoba może preferować potrawy o silnym smaku, takie jak sos sojowy.
 • Zmiany. Mogą nagle chcieć jeść nowe potrawy. Na przykład jedzenie mięsa po latach bycia wegetarianinem.
 • Picie. Twój ukochany może zacząć preferować alkohol lub napoje bezalkoholowe. Picie zbyt dużej lub zbyt małej ilości wody jest powszechne.

Rodzinom często trudno jest poradzić sobie z takimi sytuacjami, ale zazwyczaj znajdują kreatywne rozwiązania.

Zachęć pacjenta z demencją do jedzenia

Utrzymanie zdrowego odżywiania jest kluczem do zapobiegania pogorszeniu funkcji poznawczych u bliskiej osoby z demencją. Jeśli twoja ukochana osoba mieszka sama, upewnij się, że jedzenie jest dostępne, rejestrując się w usługach lub programach dostarczania artykułów spożywczych. Od czasu do czasu sprawdzaj też, czy zjadło jedzenie, i ustaw przypomnienia, takie jak budzik, jeśli to konieczne.

Z powodu utraty apetytu jedzenie staje się nudnym doświadczeniem. Możesz pomóc ukochanej osobie uczynić jedzenie przyjemnym zajęciem, wzmacniając smaki. Różne zioła, takie jak czosnek, rozmaryn, kolendra lub lawenda, mogą dodać smaku potrawom. Przyprawianie przyprawami, takimi jak kminek, kurkuma lub cynamon, może dodatkowo wzbogacić różne potrawy.

Jeśli mieszkasz z ukochaną osobą z demencją, możesz zachęcić ją do zdrowego odżywiania. Chociaż twoja ukochana osoba może mieć ochotę na cukier, we wczesnych stadiach demencji zaleca się ograniczenie cukru lub zastąpienie go zdrowszymi produktami, takimi jak owoce.

W miarę postępu choroby dodanie miodu lub syropu do deserów może stać się konieczne dla uzyskania słodkiego smaku. Zawsze pytaj ukochaną osobę z demencją o jej preferencje dotyczące jedzenia i staraj się spełnić te życzenia. Na przykład, jeśli twój ukochany poprosił o mięso, ale przez całe życie był wegetarianinem, zaproponuj roślinne „mięso”.

Niektóre osoby z demencją wykazują pogorszenie manier przy stole. Na przykład zapominanie o używaniu sztućców i jedzeniu rękoma, jedzenie z pełnymi ustami, ssanie produktów spożywczych bez ich połykania lub jedzenie przedmiotów niejadalnych, takich jak kapsle od butelek i serwetniki. W takiej sytuacji pomocne są delikatne przypomnienia o dokończeniu posiłku.

Jedzenie jako przyjemna czynność

Zwykle ukochana osoba z demencją nie będzie potrzebowała specjalnej diety, ale będzie potrzebowała sposobów, aby jedzenie było przyjemniejsze.

 • Czas. Zapewnienie większej ilości czasu na posiłki, podawanie nazw potraw i oferowanie jednego produktu żywnościowego na raz pomaga zmniejszyć zamieszanie.
 • Kolor. Zmienione zdolności wzrokowe mogą również powodować trudności w jedzeniu. Zamiast umieszczać białe miski na białych podkładkach stołowych, rozważ użycie kontrastujących kolorów.
 • Technologia. Jeśli choroba jest zaawansowana i twój ukochany nie jest w stanie samodzielnie jeść z powodu drżenia, rozważ użycie technologii wspomagającej, takiej jak inteligentna łyżka lub łyżka odporna na zalanie.

Jeśli to możliwe, jedz posiłki razem z ukochaną osobą z demencją. Zaangażowanie społeczne poprawia jedzenie, a Twoja obecność może pomóc im lepiej jeść. Jeśli bliska Ci osoba traci apetyt, porozmawiaj z zespołem opieki, aby omówić sytuację.

Choroba Alzheimera (AD) jest najczęstszą postacią demencji, dotykającą 5,2 miliona Amerykanów w wieku powyżej 65 lat. Typowe objawy AD obejmują utratę pamięci, trudności językowe i zmiany w funkcjonowaniu. Ktoś we wczesnym lub środkowym stadium AD może również mieć nietypowe objawy, takie jak fałszywe wspomnienia i konfabulacje.

Kluczowe dania na wynos:

 • Konfabulacje u osoby z chorobą Alzheimera mają miejsce, gdy opowiadają historie, które nie są prawdziwe, ale wierzą, że są faktami. Nie mają zamiaru oszukiwać.
 • Fałszywe wspomnienia są spowodowane zaburzeniem w części hipokampa mózgu spowodowanej chorobą Alzheimera, która nieprawidłowo przechowuje prawdziwe wspomnienia.
 • Konfabulacja różni się od złudzenia, gdzie konfabulacja jest fałszywym wspomnieniem, a złudzenie jest fałszywym przekonaniem.
 • Opiekun powinien przyłączyć się do rzeczywistości konfabulacji ukochanej osoby, jeśli jest to bezpieczne, zamiast kłócić się z nią o prawdę. Zadawaj pytania dotyczące ich historii, aby pomóc im poczuć się docenionymi.

Podczas gdy konfabulacja może wydawać się, że twoja ukochana osoba kłamie, pamiętaj, że mocno wierzy, że to, co ci mówi, jest prawdą. Zrozumienie przyczyny fałszywych wspomnień i konfabulacji pomoże ci odpowiednio zareagować na bliską osobę.

Przykład konfabulacji z życia wzięty

Bill — u którego zdiagnozowano wczesną AD — i jego córka siedzieli w jego mieszkaniu, podczas gdy kierownik sprawy przeprowadzał ocenę. Opowiedział jej o tym, jak on i jego rodzina odwiedzili Pensylwanię w 1996 roku, aby kupić konie. Bill wydawał się zdziwiony, gdy jego córka przerwała mu i powiedziała, że ​​nigdy nie byli w Pensylwanii, nie mówiąc już o zakupie koni.

„Jak to możliwe, że nie pamiętasz chodzenia na stadninę koni? Pamiętaj, że mieszkaliśmy u Howarda Johnsona przy I-95. Ten z zielonym dachem”.

Bill był nieco wzburzony, ponieważ nie mógł zrozumieć, dlaczego jego córka nie pamięta tak ważnej podróży. Zamiast próbować przekonać Billa, że ​​się mylił, kierownik sprawy zmienił temat i skierował uwagę Billa z powrotem na ocenę.

Czy Bill kłamie, ma urojenia, czy konfabuluje?

Co to jest konfabulacja?

Konfabulacja to niezamierzone tworzenie fałszywych wspomnień, czasami nazywane „szczerym kłamstwem”. Osoba, która konfabuluje, wierzy, że fałszywe wspomnienie jest dokładne. Konfabulacja może mieć różny zakres, od wypełniania luk w pamięci kilkoma punktami po dziwaczną i szczegółową historię.

Konfabulacja pomaga osobie z AD zrozumieć jej środowisko, sytuację lub tożsamość. Konfabulacje mogą być podświadomym mechanizmem radzenia sobie z zanikającą pamięcią. Osoby z AD, które konfabulują, nie próbują oszukiwać. Zamiast tego wierzą, że to, co ci mówią, jest prawdą. Ich mózg wypełnia luki, aby nadać sens niekompletnym informacjom.

Istnieją dwa rodzaje konfabulacji w zależności od sytuacji:

 • Sprowokowana konfabulacja. Dzieje się tak, gdy ktoś zadaje pytanie osobie z utratą pamięci. To pytanie wymaga odpowiedzi, aby przypomnieć sobie przeszłe wydarzenie. Aby zrekompensować brak szczegółów w pamięci, „uzupełniają” brakujące punkty informacjami z fałszywej pamięci.
 • Spontaniczna konfabulacja. Nie jest to odpowiedź na pytanie, ale sytuacja, w której osoba „wspomina” szczegółowo historię lub sytuację, nie wiedząc, że informacja jest fałszywa. Przykładem jest sytuacja, w której osoba opowie całe doświadczenie, koncentrując się na wydarzeniu, które widziała w telewizji. Ta osoba przystąpi do wplatania ludzi, których zna w swoją relację. Historia wiadomości jest przykładem zewnętrznej wskazówki, która może wywołać konfabulację.

Konfabulacje i inne stany mózgu

Konfabulacje występują w innych stanach wpływających na mózg. Na przykład osoby z zespołem Wernickego-Korsakowa, typem demencji spowodowanej niedoborem witaminy B1 spowodowanej zaburzeniami związanymi z używaniem alkoholu, często wyrażają się za pomocą zmyślonych historii. Inne rodzaje demencji, które mogą wykazywać konfabulacje, obejmują otępienie czołowo-skroniowe i AD. Każdy stan, który zakłóca mózg, powodując uszkodzenie, może być podatny na konfabulację, w tym:

 • Poważny uraz mózgu
 • Zapalenie mózgu
 • Schizofrenia
 • Krwotok podpajęczynówkowy
 • Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych (FASD)
 • Zespół stresu pourazowego (PTSD)

Istnieje kilka możliwych przyczyn konfabulacji, w tym:

Contents

Anytime Freedom

All the pages you see here are built with the sections & elements included with Atomic. Import any page or this entire site to your own Oxygen installation in one click.